Kullanılmaz hale gelen bir cihazdan kurtulmak isteriz. Evlerimizde bulunduracağımız her ürünün güzel olması için uğraşırız. Peki evlerde yeri olmayan bu eski ürünlerin yeri doğa mı olmalı? Bu sorunun cevabını her bilinçli kişi hayır olarak yanıtlayacağını biliyoruz. Geri dönüşümün iyi bir uygulama olduğunu biliyoruz fakat zaman ayıramıyoruz. Bunun en büyük sebebi, yoğun iş temposunda yaşadığımız vakit azlığı olarak biliniyor. Evinizin köşesindeki çöp konteynırı çoğu zaman geri dönüşüm şirketlerinden daha yakın konumda oluyor. Peki geri dönüşüme ayıracağımız bir saatlik vaktin bol sıfırlı yılları bir güne indirerek çevreye ne kadar faydalı olduğunu söylesek. Araştırmalar, geri dönüşümün ekolojik dengeyi koruyan önemli bir eylem olduğunu kanıtlıyor. Gözden ve gönülden ırak olması için elektronik atıkları geri dönüştürmek kritik rol oynuyor.

 

Masum Gözüken Elektronik Atıklar

 

Elektronik atıklar dışarıdan masum görünüyor olsa da içleri pek de öyle değil. Berilyum ve kadmiyum gibi maddeler ile yıllarca yok olmadan, insana ve doğaya zarar vererek varlığını sürdürüyor. Elektronik atık yığınları, atık uygulamasının yaygın olmadığı ülkelerde yükselerek artıyor. Yıllarca kullandığımız cihazlardan kendi imkanlarımızla kurtulmak hem sağlıksız hem de yüzde yüz çözüm sunmuyor. Türlerine göre farklı işlemlerden geçirilmesi gereken cihazlar, elektronik atık geri dönüşümü yapan tesislerde dönüştürülmesi gerekiyor. Kişisel bilgilerinizden en güvenli şekilde kurtulmanız için bu şirketlere başvurmalısınız. En sağlıklı yöntem, işinde uzman isimlere güven duymadan geçiyor.

 

 

Hiç Bu Kadar Güçlü Bir Mıknatıs Gördünüz mü?

 

Atık türlerine uygun işlemlerin seçilerek uygulandığını söylemiştik. Bu yöntemlerden biri Degauss işlemi. Degauss güçlü bir mıknatıstan oluşan, veri imha canavarı olarak bilinir. Yaydığı manyetikle, yüksek boyutta bilgi barındıran diskleri anında temizliyor. Kısa sürede çok fazla alanı temizleyebilen Degauss, bilgilerden net olarak kurtulmanızı kolaylaştırıyor. Bilgi depolaması yapan büyük şirketlerin kullandığı yöntemlerin başında geliyor. Bu işlem için uzmanlardan yardım alınması gerekmekte. Ofis ortamı gibi alanlarda Degauss işlemi gerçekleştirilemez. Yaydığı manyetikler cihazları etkilediği gibi insanları da etkileyebilir. Gerekli önlemleri alınarak yapılması gereken işlem, uzman ellerde yararlı bir teknolojiye dönüşecektir.

Detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.