Karbon Ayak İzi Nedir ve Önemi

İnsan faaliyetlerinin sonucu ortaya çıkan küresel ısınma ile dünyamız olması gerekenden daha hızlı ısınıyor. Enerji tasarrufu konusunda kaynakların çoğaldığı günümüzde ne yazık ki enerji tüketiminin %80’i fosil yakıtlar oluşturmaktadır. Dünyanın akciğerleri olarak adlandırılan ormanlar ise günden güne popülasyonu azalarak, küresel ısınmayı hızlandıran nedenler arasındadır. Karbon ayak izi kavramı tam da burada devreye giriyor. Bir bireyin veya bir ulusun gerçekleştirdiği faaliyetler sonucu atmosfere yaydığı sera gazının karbondioksit cinsinden hesaplanmasına karbon ayak izi denir. 2000 yıllarında insan faaliyetlerinin dünya üzerine etkisini hesaplamak için bulunan bir yöntemdir.
Bireylerin ve büyük çaplı şirketlerin doğrudan veya dolaylı olarak ürettiği sera gazının toplamı olarak belli bir rakam sunan karbon ayak izi, küresel ısınmaya karşı farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir.

Karbon ayak izini azaltmak için yapılabilecek yöntemler şu şekildedir;
Günlük ulaşım alışkanlıklarını tekrar şekillendirmek. Yakın mesafeler için yürüyerek veya bisiklet sürmeyi tercih etmek,
Kişisel araçları kullanmak yerine toplu taşımayı tercih etmek,
Evsel atıkları gruplarına göre ayrıştırarak geri dönüşüme katkı sağlamak,
A sınıfı elektronik cihazlar kullanmayı tercih etmek. Ampul, beyaz eşya gibi kullanımı sık olan cihazları a sınıfı olmasına özen göstermek.

image
Sohbeti Aç
Bize Yazın
Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?