Su Ayak İzi Nedir ve Önemi

Su hayatımızı devam ettirmemizi sağlayan en önemli maddelerden birisidir. Su ayak izi kavramı ilk olarak 2002 yılında gündeme getirilmiştir. Kısaca tanımı; bir ürün veya hizmetin üretilmesinde kullanılan su miktarının toplamına verilen isimdir. Giydiğimiz kıyafetlerden, yediğimiz yiyeceklere kadar her alanda ciddi oranlarda su tüketimi harcanmaktadır. Bu oranları sayısal olarak görebilmeyi ve farkındalığı arttıran su ayak izi, su tüketim miktarını makul seviyelerde tutmayı hedef edinir. 

Artan nüfus ve doğal kaynakların tüketimiyle son yıllarda su miktarları detaylı analizlerle hesaplanmaktadır. Bu ölçümlerin büyüklüğü karşısında önlem alınması gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır. Bireysel ve kurumsal harcamaları hesaplayabilmek için su ayak izi ölçümleri yapılmaktadır. 

Su ayak izi temelde 3 gruba ayrılıyor. Yeşil, mavi ve gri su ayak izi olarak sınıflandırılıyor. 

Yeşil Su Ayak İzi: Bir ürünün veya hizmetin üretimi için kullanılan yağmur sularını kapsar. Kısaca satın aldığımız bir üründe ya da günlük hayatımızda kullandığımız suyun hangi oranlarda yağmur suyundan elde edildiğini ifade eder.

Mavi Su Ayak İzi: Üretimde kullanılan yer altı ve yüzey sularının toplamına tekamul eder. 

Gri Su Ayak İzi: Su kirliliğine yönelik bir göstergeyle mevcut su kapasitesi standartlarına göre kirlilik yükünün bertaraf edilmesi ya da azaltılması için kullanılan tatlı su miktarını ifade eder.

Su tüketimini makul seviyelerde tutulması için farkındalık kazandıran su ayak izi, gelecek yıllarda yaşanılması öngörülen su kıtlığı için erken bir önlem niteliğindedir. Alınabilecek basit önlemler yüksek oranlarda tüketilen su miktarını azaltmak sizlerin elinde. Bu önlemlere örnek olarak;

  • Duş sürelerini azaltmak,
  •  Diş fırçalarken musluğu kapatmak,
  • Bulaşıkları yıkamak için bulaşık makinesi tercih etmek,
  • Sebze ve meyvelerin temizliğinde kullanılan suları biriktirerek, bitkileri sulamak için kullanmak.

 Gereksiz yere akan muslukları kapatarak ve daha fazla farkındalık kazanacağımız su dolu yarınlarda buluşmak üzere. 

Sohbeti Aç
Bize Yazın
Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?