Teknolojiye bağımlı bir çağda yaşıyoruz, dolayısıyla da gün içerisinde birçok sebeple kullanma ihtiyacı hissettiğimiz bu ürünler artık hayatımızın bir eşlikçisi. Telefonlardan bilgisayarlara birçok ürün depoladıkları veriler ve kullanımlarının kolaylığıyla alışkanlarımız arasında yerlerini aldılar. Bir işimizi hallederken onlardan bağımsız bir şekilde plan yapamıyoruz. Sürekli elimizin altında olmaları ihtiyacını hissediyoruz. Alışkanlıklarımız arasında böylesine vazgeçilmez bir yer edinen elektronik ürünlerin pil ömrü de bizim için en az kendileri kadar mühim çünkü işlevlerini yerine getirebilmeleri için onları sürekli açık tutmamız gerekiyor. Peki bu pillerin ve şarj cihazlarının çevremize verdiği zararlar hakkında bi fikrimiz var mı? Bu yazımızda kullanım  ömrünü dolduran piller ve pil şarj cihazlarının geri dönüştürülmediği takdirde çevreye ve dünyaya zararlarını, doğru geri dönüşüm yollarını inceleyeceğiz.

Atık Pil Geri Dönüşümünün Önemi

Şarj edilebilen ve şarj edilemeyen olarak ayrılan atık piller içerdikleri ağır metaller nedeniyle diğer elektronik atıklardan daha dikkatli ayrıştırılmalıdır. İçeriğinde çok fazla metal bulunduran bu piller ve pil şarj cihazlarının geri dönüşümü hem metal ihtiyacını karşılamada hem de toprağı, suyu korumada oldukça önemlidir. Çünkü atık metallar oluşumları nedeniyle doğada kendi kendilerine çözülemezler. Bu yüzden geri dönüşüm konusunda çok daha bilinçli bir tavır takınıp evlerimizde, işyerlerimizde vadesini dolduran atık pilleri biriktirmeli ve atık toplama merkezlerine göndermeliyiz. Bu piller ve şarj cihazlarının doğru bir biçimde biriktirilmesi ve dönüştürülmesi doğal kaynakların korunması açısından da gereklidir. Çevreye, çöplere, sulara bilinçsizce atılan ya da yakılarak yok edilmesi denenen atıkların zararları insan ve dünya sağlığı için çok büyük tehlikeler taşır. Pillerin ve şarj cihazlarının içindeki kimyasal maddeler çöp depolama alanlarında toprağa karışarak kirliliğe neden olur. Toprağın kirlenmesi ise toprakta yaşayan canlılara, bitkilere ve o bitkilerle beslenen insanlar üzerinde ciddi hasarlara yaratır. Tüm bunları göz önüne aldığımızda geri dönüşümün bizim için ne kadar kıymetli bir süreç olduğunu anlıyoruz. Kendimize ve dünyaya daha sağlıklı bir gelecek bırakabilmek için geri dönüşüm çalışmalarının önemini daha iyi kavramalı ve desteklemeliyiz.

Güvenli ve Sağlıklı Bir Dünya için Çalışıyoruz

Atıkların çevre ve insan üzerinde oluşturduğu tehditleri azaltıp, güvenli ve sağlıklı bir yaşam alanı sunmak için kurulduğu ilk günden beri adımlarını özveriyle atan şirketimiz, geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını aynı hassasiyetle sürdürüyor. 

Elektronik atıkları tehlikeli ve tehlikesiz kategorilerinde sınıflandırarak geri dönüşüm süreçlerini doğru ve sağlıklı bir şekilde yöneten Group Recycling, çevreye verilen zararların önüne geçiyor. Doğal kaynakların kullanımını azaltırken ham madde ihtiyacını da geri dönüştürülen atıklardan karşılıyor. 

Group Recycling’in uzman ekiplerle yürüttüğü geri dönüşüm çalışmalarının sonucu, yalnızca çevre ve insan sağlığına değil, ekonomiye de olumlu etkiler sunuyor.

Elektronik atıkların geri dönüşümü hakkında daha detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.