Geri dönüşümün en büyük amaçlarından biri hammadde açısından tasarruf edebilmektir. Bu tasarrufu elde edebilmemizin ilk adımı bilinçli hanelerden geçiyor. Herkesin kolaylıkla yapacağı küçük adımlarla geri dönüşüme katkı sağlanabilir. Bu yazımızda faydalı ipuçlarıyla geri dönüşüm bilincini nasıl hayatınıza katacağınızdan bahsettik.

 

 

 

Evde Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Bir çoğumuz geri dönüşümün ne kadar önemli bir kavram olduğunun bilincindeyiz fakat bunu evlerimize nasıl taşıyacağımıza dair detaylı fikre sahip değiliz. Tüm işlerde olduğu gibi ilk adım basit düşünmek. Ufak değişiklerle başlamak geri dönüşüm bilinci kazanmanıza yardımcı olacaktır. İlk adım evsel atıklarınızı araştıracağınız farklı kutular temin edin. Plastik, kağıt, cam, gıda ve elektronik atık başlıklarıyla bu kutuları sınıflandırıldıktan sonra evsel atıklarınızı biriktirmeye başlayın. Bu kutular için yer sıkıntısı olanlar balkon veya kiler benzeri kullanımının az olduğu alanlardan yararlanabilir. Gelelim biriken atıkları dönüşüm işlemine göndermeye… Bu kısımda evinize yakın olan atık toplama kutularını keşfetmeniz gerekiyor. Eğer atık toplama kutularına erişiminiz olmayan bir bölgedeyseniz belediyelerde veya belirli marketlerde atık toplama kutularına ulaşabilirsiniz. 

Fazlalıklardan Kurtulun!

Uzun süredir açılmayan dolaplarda biriken eşyaları ve dergilerle dolu raflarınızı temizlenin vakti geldi. Uzun süredir kullanmadığınız giysileriniz, mutfak gereçleriniz, kullanılmaz halde çekmecede bekleyen elektronik cihazlarınızla vedalaşmanın vakti geldi de geçiyor. Bölüm bölüm kendinize bir iş listesi oluşturarak fazlalıklardan kurtulmaya başlayın. Elden geçireceğiniz rafları kedinizi sıkmayacak şekilde ayıklayarak gruplarına göre atıkları ayrıştırın. İlk duyduğunuzda kulağa sıkıcı gelen bu iş, fazlalıklardan kurtularak rahatlamanızı sağlayacak. Bir eşyayı atmadan önce sormanız gerekenler “Bunu bir yılda kaç kere kullandım? Kullanılabilir durumda mı? Çöpe mi geri dönüşüme mi gitmeli?” kendinizi yönlendirerek ilerlediğinizde işlerin çok kolay şekilde biteceğine kendiniz şahit olun. 

Evinizdeki fazlalıklardan kurtulurken çevre için de yararlı adımlar attığınızı unutmayın. Geri dönüşüm hakkında daha detaylı içeriklere ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz