Evlerde, ofislerde ve vaktimizi geçirdiğimiz tüm alanlarda aydınlatma amacıyla kullandığımız floresan lambalar, kullanım süresi dolduğunda elektronik atık olarak tanımlanıyor. Geri dönüştürülebilir elektronik eşya kapsamında bulunan bu lambalar içerdikleri fosfor, cıva, cam gibi malzemelerle tehlike riski taşıyor. Bu yazımızda floresan lambaların geri dönüşüm sürecini ve bu sürecin faydalarını konuşacağız.

Kontrolsüz İmhalar Çevre ve İnsan Sağlığı için Tehdit Unsuru

Bir floresandaki cıva miktarı, üreticisine ve üretim yılına göre değişmekle beraber, 3,5-15 miligram arasındadır. Oldukça yüksek sayılan bu oran, floresan lambaların geri dönüşüm sürecine dahil edilmelerindeki en büyük etkenlerden biridir. Floresan lambalar profesyonel geri dönüşüm yöntemleriyle imha edilmedikleri takdirde, açığa çıkan cıva gibi zararlı maddeler çevre ve insan sağlığına ciddi zararlar verebiliyor.

Ömrü tükenen lambaları, ampulleri çöp kutularına atmak ya da toprağa gömmek camlarının kırılmasına, patlamasına neden oluyor. Bu yüzden kullanılamaz hale gelen lambaların diğer atıklardan ayrı bir yerde biriktirilmesi gerekir çünkü kırılan ya da patlayan camlardan ortaya çıkan cıva buharının havaya yayılması sonucu yapılan solunumlar, insan sağlığını tehlikeye atıyor. Havaya karışan cıva, deriye nüfuz etmesi halinde vücudumuza girebilirken, çeşitli hastalıkların da tetikleyicisi oluyor.

Floresan lambaların tehlikelerinden korunabilmek için alabileceğimiz bazı önlemler var. Örneğin, lambaların kırılması veya patlaması gibi durumlarda temiz havaya maruz kalmak, etrafa saçılan cam parçalarına çıplak elle dokunmamak, eldiven yardımıyla dağılan parçaları toplamak gibi önlemler olası zararların önüne geçebiliyor, ama bu yine de yeterli değil. Elektronik atıkların muhakkak geri dönüşüme gönderilmesi ve imha edilmesi gerekir.

Floresan Lambalarda Geri Dönüşümün Faydaları

Halbuki bu ampuller ve lambalar geri dönüşüme verildiğinde cam, metal ve diğer malzemelerin geri kazanılması ve yeniden kullanılması sağlanabilir. Böylelikle de elektronik atık sayılan floresan lambaların yayabileceği zararların önüne geçilirken, birçok alanda ham madde olarak değerlendirmeleri sağlanır.

Elektronik atıkların dünya, çevre ve sağlığımız için sorunsuz bir biçime çevrilmesinde, çalışmalarını uzman ve donanımlı ekibiyle yürüten Group Recycling uzmanlığından destek alabilir, zararları yarara dönüştürmek için geri dönüşüm alanındaki uzun yıllara dayanan tecrübeleri ve modern hizmetleriyle “daha yaşanılabilir bir dünya” çabasına ortak olabilirsiniz.

 

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.