Türkçe karşılığı “sabit disk” olan harddisk, bilgisayar parçaları arasında önemli kabul edilen bölümlerinden bir tanesidir. Bilgisayar verilerini taşımak ve saklamakla görevli olan kısım olarak da bilinmektedir. Verilerinizi yıllarca güven içinde saklayan harddisklerin kullanım ömrünü tamamladıktan sonra, nasıl bir süreçten geçtiğini hiç merak etmiş miydiniz? Bu yazımızda harddisk ve veri imha çeşitlerini detaylandırarak bilginize sunacağız. Kişisel verilerin güvenliği için veri imhanın ne denli önemli olduğunu gelin birlikte inceleyelim.

 

Veri İmha Neden Önemli?

 

Yıllarca bilgilerinizi taşıyan ve saklayan kişisel cihazlarınız, kullanım ömrünü tamamladıklarında belli süreçlerden geçmek durumunda kalırlar. Bu süreçlerin başında, veri imha işlemi yer almaktadır. Veri imha; çoğunlukla harddisk, ram benzeri geçici ve kalıcı depolama yapılan parçalar için yapılmaktadır. Kişisel veriler ile yüklü bu alanların yanlış ellere geçmeden, imha işlemine tabii tutarak elden çıkarılması gerekmektedir. 

Harddisk İmhasına Örnek İşlemler

 

Group Recycling tesisinde uzman bilgi birikimine sahip çalışanlar ve donanımlı cihazlar ile imha işlemleri gerçekleştirilmektedir. Sadece bir işlemle sınırlı kalmayıp farklı opsiyonlardan da yararlanmanız mümkündür. Bu işlemlere başlıca örnekler şu şekildedir:

*Degauss İşlemi İle İmha

*Özel İmha

*Fiziksel İmha

*Güvenli İmha

*Özel Programlar ile Veri Silme 

Farklı opsiyonlar ile hizmet sayısını arttıran Group Recycling, bilgi güvenliğiniz için gerekli hizmet standardında işlemlerini sürdürmektedir. Sizin için uygun olan veri imha yöntemini seçerek, kolaylıkla veri imha işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Neden Veri İmha Yaptırmalısınız?

Çağımızda hızla artan suçlardan birisi; siber bilgi hırsızlığıdır. Kişi ve kurumların bilgileri ile kimi zaman maddi kimi zaman ise manevi hasarlar verebilirler. Yıllarca anılarınız, özel şifreleriniz ile dolu bilgisayarlarınızı savunmasız şekilde doğaya bırakmak, bu hırsızlık türüne kapı açmaktadır. Bu sebeple veri imha işlemleri yardımınıza koşmaktadır. 

  

Group Recycling’de Veri İmha İşlemi Nasıl Gerçekleşiyor?

 

Group Recycling, içinde değerli bilgilerinizi bulunduran elektronik cihazları güvenilir yöntemler ile imhasını gerçekleştirir. İsteğiniz doğrultusunda imha işlemini dilediğiniz lokasyonda gerçekleştirmeniz mümkündür. 

Özel kutular ile teslim aldığımız atıkları, mühürlü araçlar ile lojistiğini sağlıyoruz. Tesisimizde bulunan saatte 1,5 ton kırma kapasitesine sahip kırma cihazımız ile atıkları ufak parçalar haline getirerek imha sürecini gerçekleştiriyoruz. Bu sayade verilerin imhasının kesin olarak gerçekleşmiş oluyor. Ayrıca bu sürece gözünüzle şahit olmanızı sağlayan “Online İmha Takip” hizmetimizle sürece canlı şahit olabilirsiniz. 

Bilgi Güvenliği Politikası ve ISO 27001, TS EN 15713 mevzuatları kapsamında gerçekleştirilen, isteğinize bağlı olarak sizin de katılabileceğiniz imha sonrası sürece ait videoları, imha raporumuzu ve sertifikamızı işlem sonrası sizlere iletiyoruz. 

Veri imhanın öneminden ve sürecinden bahsettiğimiz yazımızın sonuna gelirken, bir kez daha harddisk imhasının önemini hatırlatıyoruz. Kişisel verileriniz en kıymetli bilgi birikiminiz!

Veri imha işlemlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.