Günden güne gelişmekte olan teknolojiyle birlikte elektronik cihazlar yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş ve alışkanlıklarımız arasında kolayca yerini almıştır. Ancak, kullandığımız elektronik cihazlar bir süre sonra bizim için hurdaya dönüşmekte. Bunun temel sebepleri arasında tüketim alışkanlıklarımızın teknolojik gelişmelerdeki hızdan dolayı sürekli değişmesi. Yeni cihazlara karşı taleplerin yoğun olması elektronik atıkların artmasına neden olurken, bu atıklardaki bazı zararlı maddeler çevre ve insan sağlığı açısından da bir tehlike oluşturuyor.

Elektronik atıkların oluşumunda kullanılan kurşun, cıva, fosfor, krom, bromlu alev geciktiriciler gibi zararlı maddeler, insan sağlığı ve dünya adına potansiyel bir tehlike. Teknolojik ürünlerin yapım aşamasında işlenen bu maddeler, yaşayan tüm organizmalar için risk taşıyor. Bu atıklarda bulunan zararlı maddeler kontrolsüz bir şekilde kullanılıp, etrafa yayıldıkları takdirde toprak ve yer altı suları gibi doğal kaynakların kirlenmesine yol açarken, bu kirlilik beraberinde birçok hastalığı da meydana getiriyor.

Elektronik Atıklardaki Geri Dönüşümünün Faydaları

İçinde barındırdığı maddelerle çevreye ve insan sağlığına zararlar veren elektronik atıkların toplanması ve geri dönüşüme gönderilmesi oldukça önemli. Geri dönüşüm sayesinde olası zararların önüne geçiliyor.

Geri dönüşüm uygulamaları sayesinde; enerji tasarrufu sağlanır ve doğal kaynaklar korunmuş olur. Kullanım ömrünü tamamlayan elektronik eşyalardan, değerli malzemeler geri kazandırılır ve yeni ürünlerin üretiminde kullanılır. Elektronik geri dönüşüm alanında yapılan yatırımlar, büyük bir istihdam alanı sağlar. Atıkların toplanması, ayrıştırılması ve geri dönüşümünde ihtiyaç duyulan çalışma gücü; yeni iş fırsatları yaratır.

Group Recycling ve Geri Dönüşüm Faaliyetleri

 Elektronik atık, tehlikeli atık ve tehlikesiz atık alanlarındaki faaliyetleriyle “E-Atık Geri Dönüşüm” sektörünün öncü isimlerinden olan Group Recycling, geliştirdiği çözümlerle 2019’dan beri hizmetlerini sürdürüyor.

Müşterilerinin talep ve ihtiyaçlarına göre bir plan belirleyip geri dönüşüm işlemini sürdüren Group Recycling, kişisel bilgilerin bulunduğu ekipmanların imha işleminin güvenli bir biçimde gerçekleşmesine rehberlik ediyor.

Şirketimiz, lisanslı atık taşıma araçları ile elektronik atık toplama kutularında biriken kişisel atıklarınızı alıp tesislerimizde AEEE gruplarına uygun ayrıştırma yöntemlerini uygulayarak, ürünlerin geri dönüşümünü sağlıyor. Elektronik atıkları, içerisindeki metallerden ayrıştırıp, yeniden hammadde olarak kullanılmasına imkân tanıyor.

Bu süreçler sayesinde elektronik atık dönüşüm süreci güvenle son buluyor. Kişisel verilerinizin güvenliği, insan ve çevre sağlığı da koruma altına alınıyor. Güvenilir dönüşüm hizmetleriyle tanışmak için bize ulaşın.

Detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.