Elektronik atıklar, son yıllarda insanlık için büyük bir çevre sorunu haline geldi. Çünkü teknoloji hızla gelişiyor ve bu sebeple birçok kişinin de elektronik cihazlara karşı olan ihtiyaçları gün geçtikçe artıyor. İklim krizi gibi diğer önemli çevresel sorunların yanı sıra, elektronik atıkların da doğrudan veya dolaylı olarak su krizine neden olduğu bilinmektedir. Biz de bu blog yazımızda elektronik atıkların su krizine etkilerini ve neler yapabileceğimizi inceleyeceğiz.

 

ELEKTRONİK ATIKLAR NELERDİR, KRİZİ NASIL ETKİLER?

 Elektronik ürünler; bilgisayar, cep telefonu, televizyon gibi gündelik hayatımızda sıklıkla kullandığımız cihazlardan oluşur. Elektronik atıklar ise bu ürünlerin eskimiş olması veya yenisi ile değiştirilmek istenmesi sonucu atılmasıyla meydana gelir. Bu atıkların su krizine etkisi, çevreye bıraktığı zararlı maddelerin su kaynaklarına karışması sonucu ortaya çıkar. Elektronik cihazlar içerisinde cıva, kurşun, arsenik gibi kimyasallar, ağır metaller ve toksinler içerir. Bunlar da doğa için zararlı maddelerdir. Bu maddeler, doğaya bırakıldıktan sonra zaman içerisinde su kaynaklarına karışarak suyun kalitesini bozar. Suyun kalitesinin bozulması ise insan sağlığını riske atar ve doğal yaşamı olumsuz etkiler. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde elektronik atıkların işlenmesi için yeterli teknolojik altyapı yoktur. Bundan dolayı bu atıklar genellikle çöplüklere atılır veya açık havada yakılır.

GERİ DÖNÜŞÜM YAPALIM GELECEĞİMİZİ KORUYALIM!

 

Peki elektronik atıkların zararlarını engellemek için neler yapabiliriz? Öncelikle elektronik atıkların geri dönüştürülmesi gerekmektedir. Elektronik atıkların toplanması ve geri dönüştürülmesi, çevresel etkilerin yanı sıra, ekonomik faydalar da sağlar. Geri dönüştürülen malzemeler yeniden kullanılır ve böylece yeni malzemelerin üretilmesi için gerekli olan doğal kaynakların da tükenmesini önlenir. Ancak dikkat edilmelidir ki; elektronik atıkların geri dönüştürülmesi doğru bir şekilde yapılmadığı zaman, yeni bir sorun yaratabilir. Geri dönüştürülen ürünlerin içinde bulunan kimyasallar yanlış biçimde geri dönüştürülürse, havaya ve suya karışarak insan sağlığına zarar verebilir. Geri dönüşümün yeterli düzenleme de planlı yönetimle yapılması gerekmektedir. Group Recycling gibi işinde uzman firmalar ile elektronik atık dönüşüm işlemlerinizi gerçekleştirebilir, çevre sağlığını korumaya yardımcı olabilirsiniz. Group Recycling çevre sağlığı ve doğal yaşama saygılı hizmet anlayışıyla, su krizine karşı bugünden önlem alıyor. Geliştirdiği atık dönüşüm işlemleriyle su krizini engelleme hedefine katkı sağlıyor. 

 

Elektronik geri dönüşüm hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.