Çalışmayan ya da kullanılamayan elektronik aletlere e-atık adı verilir. Televizyon, telefon, bilgisayar gibi birçok elektronik alet bu atıklara örnek olarak gösterilebilir. Zehirli olan cıva, berilyum, kurşun gibi maddeler e-atıkların içinde bulunur ve insan sağlığına büyük zararları bulunmaktadır. Daha ayrıntılı bir şekilde ele alacak olursak e-atıkların içindeki maddelerden ve fiyatlandırmasının nasıl yapıldığını öğrenmek için yazının devamını okuyun.

E-Atıkların Fiyatlandırması Nasıl Oluyor?

E-atıkların fiyatlandırması yapılırken iki ana gruba ayırarak incelenir. Tehlikesiz atık dediğimiz türde atıklarınız var ise geri dönüşüm firmaları tarafından belli bir ücret ödenerek atıkların dönüşümünü sağlamanız mümkündür. Atıklara karşılık ücret almanızın sebebi içlerinde bulunan değerli madenlerin varlığıdır. Lakin bu durum tam tersine tehlikeli atıkları kapsıyor ise kişi veya firmalar geri dönüşüm şirketlerine ödeme yapmaktadır. Bunun ana sebebi tehlikeli atıkların zararları nedeniyle doğal yollarla imhasını gerçekleştirmenizin imkansız oluşudur. Group Recycling benzeri profesyonel dönüşüm şirketleri, tehlikeli atık dönüşümünde yardımınıza koşar.

E-Atık ve Değerli Metaller

Bir küçük ev aleti ile bilişim ekipmanının içindeki hammaddenin değeri farklıdır. Bilişim ekipmanının içinde bulunan metalin kalitesi ve fazlalığı bu farka sebep olan en önemli faktördür. E-atığın ne olduğu ve fiyatlandırmasının nasıl yapıldığı hakkında bilgi verdik. Şimdi de e-atıkların geri dönüşümü sırasında içinden çıkan değerli metaller hakkında bilgi verelim.

E-atıkların içinde altın, gümüş, bakır, paladyum, alüminyum, bakır gibi metaller yer almaktadır. Bu metaller yaklaşık 57 milyar dolar değerindedir.

Değerli e-atık metallerinin oranlarına bakacak olursak bunların geri dönüştürülmesi ile birlikte ülke ekonomisine çok büyük fayda sağlamaktadır. 2020 yılı Borsa İstanbul Metal fiyatlarına göz atacak olursak 1 ton altının bedeli 459 milyon TL, 1 ton gümüşün bedeli 6,03 milyon TL, 1 ton platinin bedeli 266 milyon TL ve 1 ton paladyumun bedeli 589 milyon TL olarak kayıtlara geçmiştir.

 

E-atıklar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.