Hayatımıza ışık tutan teknolojik aletlerin yarında saklı bir günde bozulma ihtimalleri oldukça yüksek. Marketlerden aldığımız besinler gibi, elektronik aletlerin de kullanım süreleri bir gün biter. Bunun sebebi kullanım sıklığı, yeni nesil güncellemelere uyum sağlayamaması gibi sebepler olabilir. Kullanım süresini tamamlamış cihazların, kontrolsüz bir şekilde atılmaları neticesinde doğaya verdiği zararlar birçok atık türüne nazaran çok daha tehlikelidir. Yaz aylarında parlak ekran yüzeyleri yangınlara, zararlı maddeler toprak ve su kaynaklarının kirliliğine ve genel çerçevede ciddi çevre kirliliğine sebep olurlar. Zararlı etkileri sıfıra indirmenin en sağlıklı ve çevreci yolu geri dönüşümlerini gerçekleştirmektir.

E-atıklarda Uzman Yardımı Şart!

Elektronik atıklar dönüştürülmeden doğaya bırakıldığında cıva ve kurşun başta olmak üzere birçok tehlikeli ağır metali ve diğer zararlı maddeleri toprağa ve suya karıştırma riski oldukça yüksektir. Besin almak için ihtiyacımız olan toprak ve suyu zehirleyen bu maddelerden arınmak için yapmamız gereken ilk adım, elektronik atıkların geri dönüşümünü sağlayan ve lisans sahibi bir kurumdan yardım almaktır. Diğer atık türlerinden farklı olan elektronik atıklar, ev ortamında geri dönüştürülemez. Yemek atıkları gibi kısa sürede ayrıştırılamaz. Özel işlemlere tabii tutulması gerekir. Bu işlemlere güvenle erişmek için uzmanlardan yardım istenmelidir.

Veri Hırsızlığını Önlemek için Geri Dönüşüm Çözümleri

Bir diğer önemli başlık ise kişisel verilerin güvenliğidir. Kişisel bilgilerinizle dolu bir cihazı herhangi bir konuma bırakmak, cüzdanınızı sokağa koymakla eşdeğer bir davranıştır ve oldukça büyük riskler barındırır. Bilgilerinizin yok olması cihazın çalışmaması ile ilgi değildir. İçindeki parçalar sökülerek ve bir takım işlemler yapılarak silindi sandığınız bilgilerinize kötü niyetli kişiler kolayca erişim sağlayabilir. Bilgi hırsızlığının önüne geçmenin en güvenilir yolu veri imha teknikleri kullanılmasıdır. Bu imha olanaklarına ulaşmak için e-atık geri dönüşümü sağlayan şirketlere başvurulması gerekir. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen geri dönüşüm işleminde, verilere erişim riski tamamen ortadan kaldırılır. Yaşadığımız dönemde bilgiye ulaşım teknolojik gelişmeler sayesinde oldukça kolaydır. Bu bilgilerin içinde kişisel verilerinizin de olmasını istemiyorsanız imha sürecini doğru yöntemler ile yapıldığına emin olmalısınız.

Çöpe Atılan İsraf, Elektronik Atıklar

Elektronik atıklara, diğer atıklar gibi yaklaşmak doğru bir tutum değildir. Telefon ve benzeri elektronik cihazların her birinde altın ve gümüş başta olmak üzere birçok kıymetli maden bulunmaktadır. Bu değerli madenlerin miktarı her bir cihazda çok az olmakla beraber; cihazlar bir araya getirildiğinde azımsanmayacak boyutta maden ortaya çıkar. Doğru bir geri dönüşüm süreci sayesinde bu değerleri kullanıma geri kazandırmak ise oldukça kolaydır. Cihazların içinden çıkan parçaların çoğu geri dönüştürülebilir maddelerdir. Küçük, büyük demeden her türlü elektronik atığın dönüşümünü sağlarsak gelecek için bugünden tedbir almış oluruz. Üstelik nadir toprak elementleri de tıpkı değerli metaller gibi görülmeli ve çöpe atılan her bir elektronik cihazın ciddi bir milli servet kaybı olduğu mutlaka akılda tutulmalıdır. Üstelik değerli metaller ve nadir toprak elementlerinin çıkarılması hem çok maliyetli hem de çevresel maliyeti olan bir süreçtir. Siz de bugün ve yarınların sağlığı içi elektronik atıklarınızı geri dönüştürün, bilinçli bir toplumun parçası olun.