Okuldan, işten eve döndüğümüz akşamlarda hem biraz dinlenebilmek hem de eğlenebilmek için hepimiz televizyonların karşısına geçiyoruz. Televizyon günlük hayatımızın bir parçası. Bir filmi ya da bir programı ailemizle, dostlarımızla birlikte seyretmenin keyfine hangimiz hayır diyebilir ki sonuçta? Peki bizi akşamları bir araya getiren, sevdiklerimizle sıcak vakitler geçirmemize fırsat yaratan, dünyadan ve olup bitenlerden bize haber veren televizyonlarımızın ömrü dolduğunda ne oluyor? Bu yazımızda televizyonların geri dönüşüm sürecini inceleyeceğiz.

Televizyonların Geri Dönüşüm Süreci

Televizyon geri dönüşümü, çevreyi koruma ve zararlı atıkların imha edilmesi açısından son derece önemlidir. Bu geri dönüşüm süreci vadesi dolan ya da kullanımı artık mümkün olmayan televizyonların malzemelerinin yeniden kullanılması ve içerisindeki zararlı maddelerin kontrollü bir biçimde yok edilmesini amaçlıyor. Bu maddeler çevreye ve insan sağlığına oldukça büyük zararlar verebilir. Bu açıdan da televizyonların içinde bulunan zararlı maddelerin güvenli bir biçimde bertaraf edilmesi gerekir.

Elektronik atıkların uygunsuz ve bilinçsizce imha edilmeye çalışılması çevreye büyük zarar verebileceği için imha ve geri dönüşüm işlemlerinin yetkili elektronik atık şirketleri tarafından yapılması oldukça mühimdir. Tüm bu gereklilik ve önem arz eden sürecin başlamasının ilk adımı, artık elektronik atık sayılan televizyonların toplanması ve taşınması ile başlar.

Televizyonlarımızı onları toplayıp geri dönüşüme gönderen belediyeler veya elektronik atık toplama merkezlerine teslim ederek bu sürece katkıda bulunabiliriz. Böylelikle dünyaya ve çevreye karşı sorumluluk bilincimizle hareket edip, geri dönüşüm sürecini, bu konuda yetkin kişi ve  kurumlara devrederiz.

Bu kurumlar, geri dönüşüme gönderilen televizyonların işlevselliği inceledikten sonra, ayrıştırarak yeniden kullanım ya da imha yollarını tercih ederler. Bu işlemler sırasında televizyonlar parçalanır ve farklı bileşenleri ayrılır. İçlerindeki plastik kaplamalar, elektronik kartlar ayrı ayrı işlenir. Değerli metallerin geri dönüşümü sağlanır. Elde edilen malzemeler, yeni ürünlerin üretiminde kullanılır. Bu yöntemle ham madde ihtiyacı da karşılanır.

Group Recycling Dünya Sağlığının Korunması İçin Çalışıyor

Televizyon geri dönüşümü, doğal kaynakların korunması ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesinde büyük rol oynar. Bu nedenle, atık televizyonları uygun bir şekilde geri dönüştürmek her bireyin ve toplumun sorumluluğundadır.

 Group Recycling’de bu konudaki sorumluluk ve görev bilincinin yarattığı motivasyonla uzun yıllardır geri dönüşüm çalışmalarını sürdürüyor. Uzman ekipler ve modern tesisleriyle insan ve dünya sağlığına hizmetlerine aralıksız devam ediyor.

 Televizyonların geri dönüşüm süreci hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.